History

 
District Governors

 
 

 
 

 
 

Past District Governors

2017-18A711Surinder SharmaOakville
2016-17A711William WillcocksScarborough Cedarbrae Golden Mile
2015-16A711Harold HobsonHuttonville
2014-15A711Donald BissonnetteErin District
2013-14A711Peter HammondMississauga Central
2012-13A711Sam DakoMississauga Central
2011-12A711Ilkka AholaToronto Suomi
2010-11A711Bill SpeckOakville
2009-10A711Mark GunbyMount Hope
2008-09A711Bill AllisonOakville
2007-08A16Dick PeelToronto Central Lions Club
2007-08A711Jim WilsonGeorgetown
2006-07A711Paul BakerScarborough Cedarbrae Golden Mile
2005-06A711Rolando M dela CruzWishing Well
2004-05A711Glenda CouplandChinguacousy
2003-04A711Bill DicksOakville Trafalgar
2002-03A711Howard FinesToronto Beaches
2001-02A7Brian LintonAgincourt
2001-02A11Len CouplandChinguacousy
2000-01A7Jeanann EddyEtobicoke Queensway
2000-01A11Tom ColtonGeorgetown
2000-01A16Raguhbir SinghBrampton Village
1999-00A7Walter RobertsForest Hill
1999-00A11Ray JohnsonAncaster
1998-99A7A.P. SukhaiToronto Kaiteur
1998-99A11Willard J. “Bill” BrownPincher Creek
1997-98A7Horst KummererEast York Danforth
1997-98A11Arnie FlearNobleton
1996-97A7Wayne HoeyWeston
1996-97A11Wayne ChambersErindale Mississauga
1995-96A7Teddy BoyceToronto Kaiteur
1995-96A11Fred ZorgeGeorgetown
1994-95A7Raija RosenthalNorth York Trillium
1994-95A11Armin BruerMississauga Credit Valley
1993-94A7Peter TsangToronto Hong Kong
1993-94A11Lyle BrenzilBlackheath Binbrook
1992-93A7Bert JacobsForest Hill
1992-93A11Bob EmondMississauga Credit Valley
1991-92A7Arthur VeerasammyWishing Well
1991-92A11Don StevelyAncaster
1990-91A7Steve(Tapani)HyttinenToronto Cyberspace
1990-91A11Russ FedunMississauga Cawthra
1989-90A7Dr. Kai Ming KanToronto Cathay
1989-90A11George CarpenterMississauga Central
1988-89A7Don HardingeAgincourt
1988-89A11Derek BloomfieldErin
1987-88A7Jack W. CrosbyThistletown
1987-88A11Roger LacroixBramalea
1986-87A7Don BurltonWest Hill Highland Creek
1986-87A11Kaare SobergBurlington Nelson
1985-86A7Harvey HigginsThistletown
1985-86A11Dan BoyleGeorgetown
1984-85A7Charles “Chuck” RobertsThistletown
1984-85A11Gil PowersDundas
1983-84A7Robert “Rob” RiceScarborough Bendale
1983-84A11Jim AstlesMississauga Meadowvale
1982-83A7William “Bill” HendersonWishing Well
1982-83A11Cliff DitchfieldHuttonville
1982-83 Lawrence DunnToronto Hong Kong
1981-82A7Bruce CarleyLakeshore
1981-82A11Alex WatsonStreetsville
1980-81A7Robert BeamesScarborough Central
1980-81A11Les YeatesStoney Creek
1979-80A7Robert B. TownsendToronto Central
1979-80A11Ron LaceyGeorgetown
1978-79A7Jerry BelangerNorth Central
1978-79A11Ron Brown
1977-78A7C.A. “Sonny” SoehnerEtobicoke Queensway
1977-78A11Bob HowesBramalea
1976-77A7George KadotaEtobicoke Kingsway
1976-77A11Ted SheehanDundas
1975-76A7Al TaitEtobicoke Queensway
1975-76A11Rod MacDonaldCaledon
1974-75A7Al MercuryToronto Onyx
1974-75A11Duncan SinclairOakville
1974-75 Raymond KanToronto Hong Kong
1973-74A7John “Jack” WattWeston
1973-74A11Russ GraftonBrampton
1972-73A7Howard P. LoweEtobicoke West
1972-73A11Doug WalkerBurlington Nelson
1972-73 Dr. Dave HarperNobleton
1971-72A7Lionel PurcellAgincourt
1971-72A11Fred ZorgeGeorgetown
1970-71A7John WilsonYork (CC)
1970-71A11Ron Weir
1969-70A7Gord OrrKing City
1969-70 A11Ed Wiggins
1968-69A7Art ChambersToronto North
1968-69A11Alan SmithAncaster
1967-68A7Alfred M. HillMarkham
1967-68A11Howard StewartStreetsville
1966-67A7Vern SebastianNorth York Central
1966-67A7Dr. William J. CopemanToronto Doctors
1966-67A11James SnowOakville
1965-66A7Jack M. WielerLeaside
1965-66A11Harold McGrathBurlington Central
1964-65A7Ernest F. CrosslandNewmarket
1964-65A11Philip WaiteBrampton
1963-64A7Dr. H. Hugh MacKayRichmond Hill
1963-64A2Maurie StrenBrantford
1962-63A7Earl G. BagsleyAgincourt
1962-63A2Gordon ClippertonStreetsville
1961-62A7John O. “Jack” FilkinYork (ID)
1961-62A2Harold SmithScotland
1960-61A7William G. “Bill” TredwayToronto Central
1960-61A2Jack VikaryNiagara Falls
1959-60A7Andrew H. SniderMaple
1959-60A2George LaughlanSt. Catharines
1959-60A9Harold Forster 
1958-59A7Elmer W. GroseNorth York Central
1958-59A2Russell VickersBurlington
1957-58A7John T. BenthamThornhill
1957-58A2Gordon BlightSimcoe
1956-57A7Joseph J. PalmerEtobicoke Kingsway
1956-57A2Robert CopperBrampton
1955-56A7Carl CaskeyWeston (CC)
1955-56A2Claude MillerDunnville
1954-55A7Frank StokvisPickering
1954-55A2Dr. Douglas FlemingDundas (CC)
1953-54A7William “Bill” GarnerBarrie
1953-54A2William MottWaterford
1952-53A7M. Bud RennerNorth York Central
1952-53A2William TaylorSt. George
1951-52A7Richard EdmundsRichmond Hill
1951-52A2Colin BrownFort Erie
1950-51A7Fred S. ThompsonNewmarket
1950-51A2Mansell KetchenCredit Valley
1949-50A3Robert LittleRichmond Hill
1949-50A2John FarlowWoodstock
1948-49A3Stanley DarlingPeterborough
1948-49A2Dr. SmithGrimsby
1947-48A3Gordon BelyeaToronto
1947-48A2William PhippsParis
1946-47A3Dr. P.B. RynardOrillia
1946-47A2Reginal EverettPort Credit
1945-46A3Charles CarterBowmanville
1945-46A2Clifford HinesIngersoll
1944-45A3Dr. Kennth RogersToronto (CC)
1944-45A2Louis WhittakerWelland
1943-44A3Ernie HoughtonToronto
1943-44A2 Walter FisherSt. Catharines
1942-43A3Emmons CrawfordBowmanville
1942-43A2Kenneth RobertsonBrantford
1941-42A3George BosnellToronto
1941-42A3Charles LennoxNew Toronto (CC) (ID)
1941-42A2J.H. SandhamSt. Catharines
1940-41A3Cliff CotterOttawa
1940-41A2J.H. SandhamOakville
1939-40A3Charles LennoxNew Toronto (CC) (ID)
1939-40A2Herbert HallHamilton
1938-39A1Dr. F.M. DeansOakville (CC)
1937-38ALeland “Pete” PetersonWindsor
1936-37AHarry LambertNewmarket
1935-36AReid MurdockToronto (ID)
1934-35AOsmond HoweOttawa
1933-34AThomas WileySt Catharines
1932-33ARalph SherpardWindsor
1931-32AFred SoperHamilton
1930-31AE.C. ThomasLondon
1929-30AJoe SheedyNorth Bay
1928-29AJack ConnellToronto (ID)
1927-28AWilliam GlintzNiagara Falls
1926-27AAlex MorrisonLondon
1925-26AJack ArnottOttawa
1924-25AFred AverySt Catharines
1923-24ALt. Col. GrahamLondon
1922-23AErnest LingerHamilton (ID)
1921-22ALouis LivingstonWindsor
1920-21AFred KetchesonToronto
 
1924-25AHarry NewmanToronto (IP)
1922-24AHarry NewmanToronto (ID)
1920-22AHarry NewmanToronto (IVP)

District Governors District A (1920-1938)

1920-21Fred KetchesonToronto
1921-22Louis LivingstonWindsor
1922-23Ernest LingerHamilton (ID)
1923-24Lt. Col. GrahamLondon
1924-25Fred AverySt Catharines
1925-26Jack ArnottOttawa
1926-27Alex MorrisonLondon
1927-28William GlintzNiagara Falls
1928-29Jack ConnellToronto (ID)
1929-30Joe SheedyNorth Bay
1930-31E.C. ThomasLondon
1931-32Fred SoperHamilton
1932-33Ralph SherpardWindsor
1933-34Thomas WileySt Catharines
1934-35Osmond HoweOttawa
1935-36Reid MurdockToronto (ID)
1936-37Harry LambertNewmarket
1937-38Leland “Pete” PetersonWindsor

District Governors A1 (1938-39)

1938-39Dr. F.M. DeansOakville

District Governors A2 (1939-1964)

1939-40Herbert HallHamilton
1940-41J.H. SandhamOakville
1941-42J.H. SandhamSt. Catharines
1942-43Kenneth RobertsonBrantford
1943-44 Walter FisherSt. Catharines
1944-45Louis WhittakerWelland
1945-46Clifford HinesIngersoll
1946-47Reginal EverettPort Credit
1947-48William PhippsParis
1948-49Dr. SmithGrimsby
1949-50John FarlowWoodstock
1950-51Mansell KetchenCredit Valley
1951-52Colin BrownFort Erie
1952-53William TaylorSt. George
1953-54William MottWaterford
1954-55Dr. Douglas FlemingDundas
1955-56Claude MillerDunnville
1956-57Robert CopperBrampton
1957-58Gordon BlightSimcoe
1958-59Russell VickersBurlington
1959-60George LaughlanSt. Catharines
1960-61Jack VikaryNiagara Falls
1961-62Harold SmithScotland
1962-63Gordon ClippertonStreetsville
1963-64Maurie StrenBrantford
1964-65John MaythamPort Dover

District Governors A3 (1938-1950)

1938-39John BrownBowmanville
1939-40Charles LennoxNew Toronto (ID)
1940-41Cliff CotterOttawa
1941-42George BosnellToronto
1941-42Charles LennoxToronto
1942-43Emmons CrawfordBowmanville
1943-44Ernie HoughtonToronto
1944-45Dr. Kennth RogersToronto
1945-46Charles CarterBowmanville
1946-47Dr. P.B. RynardOrillia
1947-48Gordon BelyeaToronto
1948-49Stanley DarlingPeterborough
1949-50Robert LittleRichmond Hill

District Governors A7 (1950-2002)

1950-51Fred S. ThompsonNewmarket
1951-52Richard EdmundsRichmond Hill
1952-53M. Bud RennerNorth York Central
1953-54William “Bill” GarnerBarrie
1954-55Frank StokvisPickering
1955-56Carl CaskeyWeston
1956-57Joseph J. PalmerEtobicoke Kingsway
1957-58John T. BenthamThornhill
1958-59Elmer W. GroseNorth York Central
1959-60Andrew H. SniderMaple
1960-61William G. “Bill” TredwayToronto Central
1961-62John O. “Jack” FilkinYork (ID)
1962-63Earl G. BagsleyAgincourt
1963-64Dr. H. Hugh MacKayRichmond Hill
1964-65Ernest F. CrosslandNewmarket
1965-66Jack M. WielerLeaside
1966-67 Vern SebastianNorth York Central
1966-67Dr. William J. CopemanToronto Doctors
1967-68Alfred M. HillMarkham
1968-69Art ChambersToronto North
1969-70Gord OrrKing City
1970-71John WilsonYork
1971-72Lionel PurcellAgincourt
1972-73Howard P. LoweEtobicoke West
1973-74John “Jack” WattWeston
1974-75Al MercuryToronto Onyx
1974-75Raymond KanToronto Hong Kong
1975-76Al TaitEtobicoke Queensway
1976-77George KadotaEtobicoke Kingsway
1977-78C.A. “Sonny” SoehnerEtobicoke Queensway
1978-79Jerry BelangerNorth Central
1979-80Robert B. TownsendToronto Central
1980-81Robert BeamesScarborough Central
1981-82Bruce CarleyLakeshore
1982-83William “Bill” HendersonWishing Well
1982-83Lawrence DunnToronto Hong Kong
1983-84Robert “Rob” RiceScarborough Bendale
1984-85Charles “Chuck” RobertsThistletown
1985-86Harvey HigginsThistletown
1986-87Don BurltonWest Hill Highland Creek
1987-88Jack W. CrosbyThistletown
1988-89Don HardingeAgincourt
1989-90Dr. Kai Ming KanToronto Cathay
1990-91Steve(Tapani)HyttinenToronto Cyberspace
1991-92Arthur VeerasammyWishing Well
1992-93Bert JacobsForest Hill
1993-94Peter TsangToronto Hong Kong
1994-95Raija RosenthalNorth York Trillium
1995-96Teddy BoyceToronto Kaiteur
1996-97Wayne HoeyWeston
1997-98Horst KummererEast York Danforth
1998-99A.P. SukhaiToronto Kaiteur
1999-00Walter RobertsForest Hill
2000-01Jeanann EddyEtobicoke Queensway
2001-02Brian LintonAgincourt

District Governors A11 (1964-2002)

1964-65Philip WaiteBrampton
1965-66Harold McGrathBurlington Central
1966-67James SnowOakville
1967-68Howard StewartStreetsville
1968-69Alan SmithAncaster
1969-70Ed Wigginstransfer to A3
1970-71Ron Weirtransfer to A12
1971-72Fred ZorgeGeorgetown
1972-73Doug WalkerBurlington Nelson
1972-73Dr. Dave HarperNobleton
1973-74Russ GraftonBrampton
1974-75Duncan SinclairOakville
1975-76Rod MacDonaldCaledon
1976-77Ted SheehanDundas
1977-78Bob HowesBramalea
1978-79Ron Brown
1979-80Ron LaceyGeorgetown
1980-81Les YeatesStoney Creek
1981-82Alex WatsonStreetsville
1982-83Cliff DitchfieldHuttonville
1983-84Jim AstlesMississauga Meadowvale
1984-85Gil PowersDundas
1985-86Dan BoyleGeorgetown
1986-87Kaare SobergBurlington Nelson
1987-88Roger LacroixBramalea
1988-89Derek BloomfieldErin
1989-90George CarpenterMississauga Central
1990-91Russ FedunMississauga Cawthra
1991-92Don StevelyAncaster
1992-93Bob EmondMississauga Credit Valley
1993-94Lyle BrenzilBlackheath Binbrook
1994-95Armin BruerMississauga Credit Valley
1995-96Fred ZorgeGeorgetown
1996-97Wayne ChambersErindale Mississauga
1997-98Arnie FlearNobleton
1998-99Willard J. “Bill” BrownLethbridge
1999-00Ray JohnsonAncaster
2000-01Tom ColtonGeorgetown
2000-01Raguhbir SinghBrampton Village
2001-02Len CouplandChinguacousy

District Governors A711 (2002-Present)

2002-03Howard FinesToronto Beaches
2003-04Bill DicksOakville Trafalgar
2004-05Glenda CouplandChinguacousy
2005-06Rolando M dela CruzWishing Well
2006-07Paul BakerScarborough Cedarbrae Golden Mile
2007-08Jim WilsonGeorgetown
2007-08Dick PeelToronto Central Lions Club
2008-09Bill AllisonOakville
2009-10Mark GunbyMount Hope
2010-11Bill SpeckOakville
2011-12Ilkka AholaToronto Suomi
2012-13Sam DakoMississauga Central
2013-14Peter HammondMississauga Central
2014-15Donald BissonnetteErin District
2015-16Harold HobsonHuttonville
2016-17William WillcocksScarborough Cedarbrae Golden Mile
2017-18Surinder SharmaOakville

 

Legend:boldDeceased
 italicWas District Governor in another district.